Biennale VII - Wernisaż

VII Międzynarodowe Biennale Miniatur „Stanisław Moniuszko – wielki polski kompozytor"

Siódma edycja międzynarodowego biennale miniatur została zorganizowana dla upamiętnienia kompozytora Stanisława Moniuszki – Ojca Polskiej Opery Narodowej. W jego dorobku artystycznym mieści się muzyka kościelna, ponad 268 pieśni, a najistotniejszą rolę pełnią utwory operowe. Poprzez romantyczne historie zawarte w takich operach jak m.in. „Halka" „Straszny dwór" czy „Paria", okraszone często wątkiem miłosnym, Moniuszko starał się wyrazić problemy tamtego czasu, z którymi wówczas borykał się polski naród. W swej treści pełniły one rolę po części moralizatorską w wymiarze uniwersalnym. Odwoływały się także do idei patriotycznych - tak ważnych wczasach zaborów, kiedy Polska nie istniała na mapie świata, chociaż ciągle obecna była w sercach Polaków gotowych oddać życie podczas wielu zrywów powstańczych, w imię wolności dla ukochanej ojczyzny. W jego dziełach wyraźnie wyeksponowane są tradycyjne polskie utwory taneczne takie jak mazur, polonez czy krakowiak. Widoczny jest również zwrot w stronę uboższej części społeczeństwa polskiego, dostrzeżenie wielkiego potencjału szczególnie w barwnej polskiej wsi – bogatego źródła polskiej kultury.

Na konkurs napłynęły m.in. prace ukazujące portret wielkiego mistrza, ale te najcenniejsze i najbardziej twórcze to próby interpretacji jego wielkich dzieł muzycznych i przełożenie ich na język sztuk plastycznych. Wśród nich pojawiały się odniesienia do treści wybranych utworów, bazujące na sztuce figuratywnej. Ciekawe rozwiązania plastyczne opierały się również na abstrakcji, ukazując w ten sposób rytm, kontrasty i nastrój muzyki Stanisława Moniuszki.

Całość, jaką tworzą wybrane do wystawy prace, stanowi interesujący zbiór różnorodnych, świeżych spojrzeń twórców młodego pokolenia na twórczość polskiego kompozytora sprzed ponad 150 lat.

dr Anna Krzemińska
komisarz biennale

Fotoalbum z otwarcia wystawy: VII Międzynarodowe Biennale Miniatur

  • Współpraca