Otwarcie wystawy pokonkursowej i wręczenie nagród

Trudno uwierzyć, że to już szósta edycja Międzynarodowej Wystawy Miniatury organizowanej przez Liceum Sztuk Plastycznych (dawniej POSSP) we Włocławku. Przedsięwzięcie wymagające dużej sprawności organizacyjnej i bardziej złożone niż wystawa o zasięgu ogólnopolskim jest rzadkością w harmonogramie nawet dużych Liceów Plastycznych  w Polsce.

Szóstej edycji włocławskiego Międzynarodowego Biennale Miniatur towarzyszyło duże zainteresowanie i  zapewne również po raz szósty stanie się ważnym wydarzeniem artystycznym  dla całej społeczności szkolnej, zarówno dla uczniów Liceów jak i ich pedagogów.

Temat biennale, Opowiedz mi o Polsce  znalazł swoje odzwierciedlenie w pracach nadesłanych na biennale. Oddają one wrażliwość pokolenia młodych artystów – uczniów szkół artystycznych z Polski, Litwy, Białorusi, Ukrainy i Rumunii.

Poziom prac był wysoki, uczestnictwo liczne,  techniki różnorodne, rozwiązania tematu oryginalne. Widoczny jest znaczny wkład pracy prowadzących zajęcia pedagogów. Wydaje mi się, że niektóre prezentowane miniatury mogłyby konkurować z pracami profesjonalnych artystów.

Możliwości prezentacyjne spowodowały konieczność wyboru rysunków i obrazów na wystawę. Etap pierwszej selekcji nie należy do najtrudniejszych. Trudniej jest natomiast zawyrokować w sprawie nagród i wyróżnień. Uważam, że najlepsze prace znalazły się wśród nagrodzonych, choć z żalem spoglądam na te wszystkie, które nagród nie zdobyły, a sytuowały się blisko.

Dyrektor Instytutu Malarstwa i Rysunku

ASP w Łodzi