Biennale VIII - wystawa

Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku już po raz ósmy organizuje Międzynarodowe Biennale Miniatur. To cykliczny konkurs odwołujący się do inspiracji twórczością, działalnością i życiem jednego z patronów obecnego roku, który jest adresowany do uczniów szkół artystycznych w przedziale wiekowym 12 - 20 lat. Formuła ta daje okazję do szerokiej konfrontacji różnych postaw i sposobów wypowiedzi, ale jedynym ograniczeniem jest format 20x20x20. To ograniczenie stawia przed młodymi artystami zadanie twórczego poszukiwania nowych rozwiązań formalnych i stworzenie dzieła skondensowanego. Melchior Wańkowicz, to kolejny wielki Kresowiak ze stygmatem męczeństwa, którego twórczość obfituje w treści nieprzemijające „Stypny ten kraj ta Polska widziana z naszej kamienicy tak biedna i taka potężna” – Melchior Wańkowicz „Tędy i owędy ”.

Kolejna edycja Biennale dostarcza prac niekonwencjonalnych z dziedziny form przestrzennych, ale wynika to ze szczególnych możliwości tego rodzaju sztuki. Uczniowie mieli dokonać analizy twórczości Melchiora Wańkowicza i przełożenia jej na język sztuk wizualnych. Cel, jaki sobie postawiliśmy, jako organizatorzy został osiągnięty, a młodzi ludzie w wielu krajach mogli poszerzać swoją wiedzę na temat naszego dziedzictwa kulturowego. Różnice wiekowe i uwarunkowania środowiskowe młodych twórców wywarły swoje piętno na estetykę i zastosowanie różnorodnych technik plastycznych. Oryginalność wizji artystycznych nagrodzonych prac i swobodne traktowanie interpretacji tematu świadczy o właściwym zrozumieniu pojęcia kreacji twórczej i odrębności wypowiedzi kolorystycznej, walorowej, a także uproszczenia formy. Udział w ósmym Biennale Miniatur stał się nie tylko przeglądem dokonań artystycznych uczniów 26 szkół artystycznych z Polski, Litwy, Rumuni, Azerbejdżanu, Indii i Wenezueli, ale również ich indywidualnych postaw twórczych.

Piotr Umiński — Dyrektor