Plener rysunkowo-malarski na Litwie

Międzynarodowy Plener Malarski - katalog

Na zaproszenie Gimnazjum im. Ferdynanda Ruszczyca w Rudominie uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych we Włocławku uczestniczyli od 22 do 28 maja br. w Międzynarodowym plenerze malarskim „Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego". Mieliśmy wyjątkową okazję zobaczyć i utrwalić na płótnach Zułów (miejsce urodzenia Marszałka), a właściwie to co pozostało po zabudowaniach nad rzeczką Merą. Kolejną miejscowością, którą uwiecznialiśmy, była Powiewiórka z zachowanym osiemnastowiecznym drewnianym kościołem pod wezwaniem św. Kazimierza, gdzie mały Józef został ochrzczony. Naszą uwagę przykuła tablica upamiętniająca to wydarzenie, a została ufundowana przez parafian w 1927 roku. Naszej uwadze nie umknęła informacja, o tym że Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą POLONIKA udzielił wsparcia finansowego na renowację świątyni. Na plenerowej trasie mieliśmy okazję zobaczyć stację kolejową Bezdany, gdzie 26 września 1908 roku Organizacja Bojowa PPS, z Józefem Piłsudskim na czele, dokonała udanego napadu na rosyjski pociąg i przejęła 200 tysięcy rubli, tzw. akcja czterech premierów (J. Piłsudski, W. Sławek, A. Prystor, T. Arciszewski). Odwiedziliśmy również Pikieliszki z klasycystycznym dworkiem, w którym to Marszałek spędzał letnie wakacje 1930-34.

Ostatnim miejscem było Wilno - miasto, w którym dorastał, uczył się i rozpoczynał działalność konspiracyjną. To tutaj, po powrocie z zesłania, uczestniczy w zjeździe PPS w lasach ponarskich (w czasie II wojny światowej miejsce kaźni dziesiątków tysięcy Żydów i Polaków). To on w kwietniu 1919 roku uczestniczy w oswobodzeniu miasta od bolszewików i składa w Ostrej Bramie votum z napisem „Dzięki Matko za Wilno", które mogliśmy zobaczyć. To w tym mieście Marszałek drukował „Robotnika". Malując na ulicach Wilna, czuliśmy tą wielką historyczną spuściznę. Ta stolica była ukochaną Józefa Piłsudskiego. Ostatni raz był tam trzy miesiące przed swoją śmiercią, ale serce złożone w grobie matki połączyło go z Wilnem na zawsze. W programie naszego pobytu nie mogło zabraknąć wileńskich cmentarzy na Rossie oraz Antokolu. Udział w plenerze stał się dla nas spotkaniem z historią i miejscami naznaczonymi osobą Marszałka - człowieka, któremu zawdzięczamy niepodległość Polski. Na zakończenie uczestniczyliśmy w otwarciu wystawy poplenerowej, którą będzie można zobaczyć również w naszej szkole. Udział w plenerze był możliwy dzięki dofinansowaniu przez Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie.

Dyrektor LSP we Włocławku

Plener rysunkowo-malarski na Litwie. Foto album z pleneru!